poniedziałek, 1 lipca 2013

TUTORIAL: Jak sprawić, aby oczy były bardziej błyszczące?

Ahoj!


Dzisiaj chciałabym Wam pokazać tutorial, który być może nie jest wyszukany i skomplikowany, ale za to nada małą, ale znaczącą różnicę zdjęciu (szczególnie w przypadku portretów). Bohaterem dzisiejszego, krótkiego tutorialu są oczy. Oczy to ta część mimiki, którą ludzie najchętniej interpretują, próbując dopatrzeć się emocji; emocje czasem są, czasem ich nie ma. Zdarza się, że albo modelka nie pracowała tak jak powinna, albo warunki pogodowe były niesprzyjające i przyćmiły ładunek emocjonalny, który miały przekazać oczy. Tutaj z ratunkiem idzie technika. Pokażę Wam prosty trik, z wykorzystaniem naprawdę niewielu przyrządów, aby oczy nabrały błysku, a spojrzenie stało się intensywniejsze.

 • Wybieramy zdjęcie, które chcielibyśmy obrobić. Moim wyborem jest portret, ponieważ z perspektywy tego tutorialu stanowi neutralne pole, którym mogą się zainspirować i ludzie kochający bliskie, klasyczne portrety, jak i ci, którzy wolą obejmować znacznie większą część sylwetki. 
 • Oczy są jedynym elementem, który obrabiam przed jakimikolwiek innymi czynnościami, co bardzo polecam, ponieważ po przeróbce kolorystycznej nierzadko zdarza się tak, że tęczówka zmienia kolor i matowieje. Dlatego biorę świeże, nietknięte programem zdjęcie. 
 • Pierwszy punkt można podzielić na dwa sposoby, ponieważ można użyć dwóch narzędzi znajdujących się w pasku z lewej strony. Jednym z nich jest Lasso Tool, drugim natomiast Quick Selection Tool, który preferuję bardziej z tego względu, że mniej wysiłku trzeba włożyć w jego użycie i mamy większą pewność, że dany obszar zostanie zaznaczony dokładnie. ( W przypadku oczu im mniejsza grubość pędzla, tym lepiej; wtedy dokładniej zaznaczy wskazany obszar i nie ucieknie poza niego)

 • Skoro mamy wybrane narzędzie (oba działają w ten sam sposób), zaznaczamy obszar tęczówki. Tak, aby powstało coś takiego:

 • Nie wycinajcie ani nie kopiujcie tych obszarów. Od razu kliknijcie na Curves. Pojawi wam się wtedy warstwa zmalowana cała na czarno z dwoma białymi punkcikami.  • Manewrowanie krzywymi to kwestia Waszej inwencji. Zróbcie tak, aby było - Waszym zdaniem - naturalnie. Ciekawym trikiem jest tutaj wykorzystanie właściwości warstwy. Tam, gdzie mamy Normal wraz z Opacity 100%, można wybrać tryb Overlay, Hard Light bądź Vivid Light. Pamiętajcie tylko, aby wtedy zmniejszyć widoczność ze 100% procent na znacznie mniejszą, a wszelkie nierówności wyrównać za pomocą myszki, której twardość jest na poziomie 0% (czyli: chodzi o to, aby była miękka). 
 • Teraz, kiedy mamy już bazę pod oko, sięgamy po narzędzia takie jak Dodge Tool i Burn Tool. Również znajdują się w pasku narzędzi po lewej stronie.

 • W przypadku Dodge Tool będę korzystała z Range: Midtones i Highlights, a w Burn Tool z Range: Shadows. Exposure w okolicach 10-17%
 • Midtones używam przede wszystkim do tego, aby rozjaśnić okolice wokół oka. Czyli powiekę, miejsce tuż nad brwiami, kąciki oczu, a także policzki tuż pod oczyma, aby jak najbardziej ukryć cienie pod oczami tuż przed retuszem. Midtones działam także w środku oka. Trochę na tęczówce, trochę wokół tęczówki, aby rozjaśnić (subtelnie!) białka wokół oczu. Highlights używam tylko i wyłącznie do tęczówki, aby podkreślić światło. Kiedy modelka ma intensywny makijaż, można także użyć Highlights, by nadać mu intensywności i kolorytu. 
 • Shadows z Burn Tool służą mi przede wszystkim do przyciemnienia linii rzęs, brwi, oraz dolnej powieki oka. Także używam ich do podkreślenia obwódki wokół tęczówki i źrenicy. 

Efekt końcowy powinien wyglądać tak: Mała, ale jednak znacząca różnica. W razie pytań, zgłaszajcie się w komentarzach bądź na http://ask.fm/malowanemakii. Chętnie odpowiem na każde pytanie. 

9 komentarzy:

 1. Szkoda, ze nie do polskiej wersji cs.. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie w polskiej, ale ustawienia i rozkład wyglądają tak samo.

   Usuń
 2. więcej tutoriali prosimy! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak przerabiasz portret tak od A do Z, jak retuszujesz itp. Bardzo prosimy!

   Usuń
 3. Bardzo przydatny tutorial! Dzięki temu nawet zwykłe i z pozoru nudne zdjęcie może nabrać trochę magii, która jest zawarta właśnie w spojrzeniu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. cos o zmianie kolorow zdjecia na takie piekne, jak Twoje!

  OdpowiedzUsuń
 5. przydatne !
  http://everything-and-nought.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Twoja metoda działa, ale jest dość skomplikowana i nie do końca daje odpowiednie możliwości "manewru" ;) Nie prościej po prostu skopiować warstwę, za pomocą krzywych podnieść kontrast i rozjaśnić, nałożyć czarną maskę warstwy i odkryć pędzlem tęczówki? Ta metoda sprawia że możesz dokładnie odrysować sobie miejsca rozjaśnienia dzięki czemu źrenica pozostaje czarna (taka ma być), no i co tu dużo mówić jest szybsza :) Na kolejnej warstwie można np delikatnie zwiększyć kontrast czarnego "pierścienia" wokół tęczówek, a jeszcze na następnej rozjaśnić białko oka. Wiadomo, że każdy preferuje inne metody, nie chcę się wymądrzać, po prostu pokazuję alternatywę ^^

  OdpowiedzUsuń