środa, 20 czerwca 2012

Zmobilizowałam się. Pomyślałam, przyjęłam odpowiedni koncept, po czym stwierdziłam, że to miejsce będzie najlepszym do opublikowania samouczka; prawdopodobnie ta forma jest mało wygodną, ale pisanie na blogu daje możliwość szerszego opisania danych zadań. 

Przechodząc do sedna, dzisiaj chciałabym Wam przedstawić, jak w prosty i szybki sposób uzyskać przyjemne kolory na zdjęciach. Nie wymaga to zbyt dużych umiejętności i rozeznania w rożnego rodzaju programach graficznych, ale - mimo wszystko - liczy się wyczucie i wizja zdjęcia; różnorodność gustów pozwala na wykorzystanie tych samych opcji pod odmiennym kątem. Dlatego jeśli moja wizja będzie koligowała z Waszą, śmiało można zmienić zastosowanie bądź natężenie danych przyborów. 

Dzisiaj korzystam z programu Adobe Photoshop CS5.  


1) Otwieramy program. Wybieramy zdjęcie, na którym chcemy pracować. Jak widać w obrazku załączonym poniżej, zdjęcie, które wyselekcjonowałam, ma dość specyficzny charakter. Kolory zupełnie przytłaczają postać, a fakt, że wykonałam zdjęcie pod światło, sprawił, iż twarz modelki zginęła w cieniu, którego zapewne nie będę w stanie usunąć. Jednak dzisiejszy tutorial dotyczy kolorów - i z tego względu sięgnęłam po niezbyt udane technicznie (i kadrowo) zdjęcie. Jedna uwaga: zanim rozpoczniecie jakiekolwiek zabawy z barwami, radziłabym doprowadzić kadr do porządku. Tzn. retusz, usunięcie nieciekawych rzeczy w kadrze, dostosowanie początkowej jasności i kontrastu, podkreślenie koloru oczu (zazwyczaj te działania wykonuje się na spłaszczonym obrazie, dlatego najlepiej wykonać je na początku - nie musimy się martwić o cofanie, poprawianie i ponowne odtwarzanie zdjęcia). W przypadku mojego zdjęcia nie jestem zmuszona do wykonywania tych rzeczy, jednak jeśli Wasze kadry są typowo portretowe, wszelkiego rodzaju poprawki należy wprowadzić przed obrabianiem. 

2) Pierwsze, co robię, to wybranie w zakładce Adjustments (dopasowania) opcji Selective Color (kolor selektywny) oznaczonym: 3) Otwieram tę opcję. Widzę, że w przypadku mojego zdjęcia będę musiała podkreślić intensywność żółci, błękitów i fioletów. 


w
(jest różnica między intensywnością kolorów; intensywność zależy głównie od tego, jak sobie wyobrażacie własne zdjęcie. Czarne punkty na maskach warstw to miejsca, które - za pomocą gumki - wymazałam. W tym zabiegu chodzi o to, żeby kolor selektywny nie wpływał, np., na kolor skóry, etc.) 

4) Kiedy mamy już podstawę, robimy Layer (warstwa) Flatten Image (spłaszczenie obrazu). Dzięki temu ponownie mamy bazę, na której możemy działać bez martwienia się o efekty uboczne. 

5) Następnie kopiujemy zdjęcie - Background Copy (kopia tła)

6) Żeby nieco stłumić intensywność koloru, używamy opcji Color Fill (wypełnienie kolorem), którą można też rozumieć jako stworzenie nowej warstwy i wypełnienie kolorem całości obrazu. Ja użyłam koloru #a79e9e. 

(uzyskujemy taki efekt)7) Potem wchodzimy w boczną zakładkę Layers (warstwy) - tę która znajduje się pod Adjustments. Zmieniamy zawartość z Normal na Color. Zmieniłam Fill (wypełnienie) ze 100% na 41 %. 


8) Następnie ponownie używamy koloru selektywnego. Nie jest to działanie konieczne, ale dzięki temu można jeszcze trochę poprawić kolory na zdjęciu. Według własnego uznania. 

9) Teraz korzystamy z Curves (krzywych). Ich użycie także zależy od tego, jak postrzegacie to zdjęcie. Więc wszelkie ustawienia jasności są zależne od Was. 

(kolor znowu nabrał na intensywności) 

10) Znowu jednak będę używała Color Fill, żeby złagodzić działanie krzywych. Stłumię kolory, aby nie były nazbyt krzykliwe. W tym wypadku użyłam koloru #95914a. 

Tak jak w pierwszym przypadku, używamy Layers. Tym razem jednak zmieniamy Normal na Darken, a wypełnienie zmniejszamy ze 100% na 26%.

11) Znowu działamy na krzywych, aby trochę rozjaśnić obraz. 

12) Na sam koniec można ewentualnie użyć Color Balance (balans kolorów) w celu wzmocnienia kolorów z jednoczesnym zachowaniem pastelowego koloru, ale to również według własnego uznania. Można także pokusić się o kolor selektyny, ale jak wspomniałam, to kwestia indywidualna. 


Efekt końcowy: 

Mam szczerą nadzieję, że to, co tutaj napisałam jest dla Was w miarę przystępne i zrozumiałe. W razie jakichkolwiek pytań piszcie w komentarzach. Z chęcią odpowiem i pokornie wytłumaczę raz jeszcze. Bądźcie też wyrozumiali. To mój pierwszy raz. 

22 komentarze:

 1. możesz napisac polskie odpowiedniki nazw ?;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaraz dodam, chociaż nie orientuję się, jak to wygląda w polskiej wersji.

   Usuń
 2. wooow dzięki wielkie! takie lekcje dużo dają, mam nadzieję, że będziesz je tu (albo na face) dodawać częściej! xoxo : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taką nadzieję. Teraz jest od groma wolnego czasu, więc warto go spożytkować w miarę kreatywny sposób.

   Usuń
 3. o super, dzięki:) a używasz czasami opcji "jaskrawość", do tej pory myślałam, że dzięki temu uzyskujesz takie efekty. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie. Bo zmienia kolory w nieplanowany sposób i niekoniecznie mi przypada do gustu, wolę się pomęczyć z kolorem selektywnym.

   Usuń
 4. Nie łapię się w tych warstwach... Wychodzi mi zupełnie inaczej;/

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie umiem ich połączyć, wymazać postaci - robi się biała, nie tak jak u Ciebie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A lasso tool? Też można z niego skorzystać.

   Usuń
  2. Nie wiem... chyba lepiej by bylo tak jak Ty to robisz. Sprobuje jeszcze:)

   Usuń
  3. Musisz działać na warstwach. Każde działanie to warstwa. Przy warstwie, tam, pod Dopasowaniami, znajdują się warstwy, na których trzeba działać. Każda warstwa ma maskę ;)

   Usuń
  4. Ale jak odwrócić obszar zaznaczenia? Wycięłam lassem, to jest nowa warstwa, ale nie chcę żeby w tym obszarze mi się kolory zmieniały

   Usuń
  5. Lassem i gumką działa się zawsze na obszarze, na którym się dokonało zmian kolorów. Żeby te zmiany nie były widoczne, można ustawić w lasso tool na 20 px.

   Usuń
 6. podała byś stronę z której można pobrać ten program ? : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z oryginalnej strony Adobe. Tam na pewno jest.

   Usuń
 7. Fajne! Zrobiłabyś tutorial jak przerabiasz twarz? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. mam problem nie moge znalezc color fill i zrobic backgroud copy pomozesz ?

  OdpowiedzUsuń
 9. Mogłabyś wytłumaczyć mi 3 punkt? Chodzi mi o te czarne punkty na maskach warstwy które wymazujesz nie wiem jak to dokładnie zrobić :) A od zawsze mam problem z tym że jak chcę uzyskać mocniejsze kolory to zmienia mi się kolor skóry. Bardzo prosiłabym o wytłumaczenie :)

  OdpowiedzUsuń